וואבי סאבי

וואבי סאבי

וואבי סאבי היא אידאולוגיה אסתטית, שמקורה ביפן

"ישן מפני חדש תוציאו" (ויקרא כו’)

בחיים המודרניים יש צורך תמידי לשנות, להתעדכן ולהחליף ישן בחדש. דווקא משום כך בחרתי להציג תפיסת עולם אחרת, הרואה דווקא ב"ישן" יופי אמיתי.

וואבי סאבי

וואבי סאבי היא אידאולוגיה אסתטית, שמקורה ביפן. היא תפיסה הדוגלת בהתבוננות ישירה ואינטואיטיבית לתוך האמת של הדברים ורואה ביופי מצב משתנה של תודעה. כדי להמחיש את מהותו החמקמקה ורבת הפנים של הוואבי סאבי, אביא קטע מספרו של לאונרד קורן: "בשעת בין-ערביים בחבל ארץ נידח, תר לו עובר אורח אחר מחסה ללילה. הוא מבחין בקני סוף גבוהים הצומחים סביבו, מאגד כמה מהם יחד במקומם וקושר קשר בקצה. והנה, בקתה מעשב חי. למחרת בבוקר לפני שהוא ממשיך במסעו, הוא מתיר את הקשר שאיגד את קנה הסוף והנה, הבקתה מתפרקת, נעלמת וחוזרת להיות חלק בלתי נפרד משדה קנה הסוף רחב הידיים. לכאורה, שב שדה הבר למצבו המקורי, אולם עקבות זעירים של המחסה בכל זאת נותרים. פה ושם גם פיתול קל או כיפוף בקנה הסוף. ישנו גם זיכרון הבקתה בעיני רוחו של עובר האורח ובעיני רוחו של הקורא תיאור זה"

השלמות טמונה בחוסר השלמות

על פי הוואבי-סאבי, כל דבר חי, צומח או דומם, נמצא בתהליך מתמיד של התפתחות והתנוונות. תהליך הפריחה של הפרח הוא בו בזמן גם תהליך של כמילה. ה"גדולה" קיימת בפרטים השוליים, אלו שהעין נוטה להתעלם מהם. ואבי – סאבי מייצג את ההפך הגמור מהאידיאל המערבי לפיו היופי הוא מרהיב, מושלם ונצחי. וואבי -סאבי הוא יופי חבוי ומינורי. בכל הקשור לעיצוב, הכוונה היא לתפישה המעריכה את מה שאינו מעוצב בקווים נקיים, רהוטים ושלמים, ההפך מן המשוכפל והדיגיטלי. הוואבי – סאבי מתגלם בחומרים טבעיים, בבד דהוי, ברהיט סדוק ולא מהוקצע ובכיסא לא משויף.

בקבוק המים של רוס לוונגרוב – מדגים איך הניעה התבוננות במים תהליך עיצובי מושלם.
Cool Idea – שימוש חדש במטאטא ישן

וואבי סאבי ומיתוג

הוואבי סאבי עונה לצורך אנושי הולך וגובר ככל שכדור הארץ, שפעם היה מקום ענק בתודעת האדם, הפך לכפר גלובלי. תרבות הצריכה בה הכל דומה להכל מעניקה לטביעת האצבע האישית חשיבות חדשה. במונחים של מיתוג, אם נתבונן לעומק ונבטא את רוחם האמיתית של הדברים בפשטות וביושר, אם נחפש פתרונות אישיים וייחודיים – נוכל להגיע אל קהל המטרה שלנו ולגעת בו.