המותג שהיית רוצה לשבת לידו במסיבה

המותג שהיית רוצה לשבת לידו במסיבה

הערכים שעושים את אפל למותג החזק ביותר בעולם

”אמא, סדרי לי בבקשה מק“, ביקש ממני השבוע בני היקר. ”אני כבר לא יכול יותר עם ה“פיסים האלה“… בקשתו לא ממש הפתיעה אותי. אני עצמי משתמשת כבר שנים רבות במק בלבד, מעולם לא השתמשתי במחשב אחר. כל מחשב אחר נראה לי תמיד מסובך, מורכב ומסורבל ולמרות שמידי פעם ניגשתי ל“פיסים“ בבית, נטשתי אותם מהר ככל שיכולתי. ובכל זאת, בני גדל על ”פיסים“ בלבד. מה קרה פתאום, למה הוא כבר לא יכול איתם? אולי בגלל האייפון החדש שלו…

מה הקשר בין ערכים והצלחה?

ניסיתי לברר מהו הדבר שגורם לאפל להיות חברה כה ייחודית ונחשקת, כה שווה. המותג בעל הערך הרב ביותר בעולם, ששוויו 153 מיליארד דולר על פי סקר חברת המחקר הבינלאומית Millward Brown. כמובן שאין לכך תשובה אחת פשוטה. אבל כאשר קוראים בקפידה את הערכים עליהם מושתתת החברה, מתחילה התמונה להתבהר. הערך המרכזי העומד בבסיס החברה הוא ”אמפתיה ותרומה חברתית חיובית“.
מה זה אומר לנו כצרכנים? החברה אינה מתכננת את מוצריה לאנשים ש“מבינים במחשבים“, היא פונה לכל אדם ומעניקה לו חווית שימוש אינטואיטיבית. קל ופשוט להשתמש במוצרי אפל – כל אחד יכול. אנשים שטכנולוגיה היא מילת גנאי עבורם מסתדרים מצויין עם אייפון, גולשים באינטרנט, עושים וידאו קונפרנס. אין צורך להבין איך זה עובד. ערך מרכזי נוסף הוא ”חדשנות וחזון, נכונות לקבוע יעדים ברורים ולקחת סיכונים מבלי להתפשר“.
מאז המקינטוש הראשון, המוצרים של אפל ידועים כמי שהופכים מטלות מורכבות למשחק ילדים, וגדולתה של החברה הייתה ועודנה יכולתה ליישם את העיקרון הזה בכל מיזמיה. המק הראשון כבר הכתיב את המגמה הזו כשהושק ב-1984, ואולם שוק המחשבים האישיים היה מוכן לקבל זאת רק 15 שנים מאוחר יותר. אני זוכרת את שמחתם הגדולה של כל משתמשי פי.סי. כשיצאה גרסת ה“חלונות“ הראשונה… ”מה חדש בזה?“ שאלתי את עצמי, ”ככה זה עובד במק כבר שנים ויותר טוב…“

הודעת הפרידה של סטיב ג’ובס: הכרזת אהבה אמיתית.
Snow White Mac,1983 – prototype – פשטות מנצחת שהזמן לא יכול לה

לעורר הזדהות

באמצעות ערכיה הצליחה אפל ליצר בקרב צרכניה מידת הזדהות עצומה. אפל אינו רק המותג החזק ביותר בעולם, הוא גם המותג האהוב ביותר. בסקר שערך אתר הצרכנות האמריקאי Brandchannel, נבדקה מידת ההזדהות הרגשית של צרכנים עם מותגים. אפל גרפה בו חלק ניכר מהקטגוריות, בהן ”המותג שאי אפשר לחיות בלעדיו“,“המותג שיחולל מהפכה בשוק המותגים בחמש השנים הקרובות“ ו“המותג בעל ההשראה הרבה מכולם“. אפל זכתה בבכורה גם בקטגוריות קלילות יותר כמו ”המותג שהיית רוצה לשבת לידו במסיבה“ ו“המותג בעל ההשפעה הרבה ביותר, אם היה קיים לפני 100 שנה“. 9.8% מהגולשים שהשתתפו בסקר בחרו באפל כ“מותג שהייתי רוצה להיות“. אחד הגולשים טען כי ”תמיד אהבתי את אפל, בזמנם הקשים ובתקופות הטובות. הם תמיד היו המותג שלא אמור לנצח, המותג המרדני“.

כשיצא סטיב ג‘ובס מנכ“ל ומייסד אפל, לחופשת מחלה ללא תאריך חזרה משוער פרסם הודעת פרידה: ”אני אוהב את אפל כל כך… אחזור ברגע שאוכל“. הוא לא חזר לצערנו אבל אין ספק שהערכים שניסח חקוקים ב DNA של אפל.