הביטו בקנקן

 הביטו בקנקן

היבטים מרכזיים בעיצוב אריזה

אריזה, מעצם טבעה, איננה הדבר עצמו, איננה התוכן. היא הקנקן – אובייקט הנושא תוכן תרבותי, חברתי, כלכלי ואסתטי. אריזתו של מוצר היא למעשה סוכנת מכירות חשאית, כלי שיווקי רב-ערך, אמנות הפיתוי: לחזר, לשעשע, לרגש ולהפתיע, לגרום לצרכן להושיט את ידו למוצר אחד ולהעדיפו על פני רבים אחרים. כמו בכל תחומי העיצוב גם כאן,

מטען תרבותי, אינטלקטואלי ורגשי יהווה קרקע פורייה בעיצוב אריזה מדויקת, מוכרת. מרכיביה השונים של האריזה – הלוגו, הטיפוגרפיה, הצבעוניות, הצורה והחומריות – הם שייחדו את המוצר וימצבו את מקומו בשוק.

עיצוב אריזה

לעיסוק בעיצוב אריזות שלושה היבטים מרכזיים: ההיבט הטכני – שימוש בחומרים ובגדלים שיאפשרו הכלה, הגנה, הובלה ושיווק; ההיבט העיצובי הדורש התמחות, ניסיון והבנה בטיפולוגיה, בטיפוגרפיה, בצבע וצורה; וההיבט השיווקי – לכידת הצרכן הפוטנציאלי, המכירה. התחרות המואצת בין היצרנים ובין המוצרים על המדף תרמה להתפתחות של ממש בתחום עיצוב האריזות. בתרבות חברת השפע המערבית המוצפת במגוון אינסופי של מוצרים שייחודיותם הולכת ומתמוססת גדל והולך משקלה של האריזה בעידוד המכירה. עיצוב האריזה הפך למרכיב כה דומיננטי בעיצוב המוצר, עד שבמקרים רבים הצרכן מזהה את האריזה כמוצר עצמו. הצרכנים השבעים והמתוחכמים, אינם מסתפקים בקנייה עניינית, בנאלית, כבעבר, אלא תרים אחר ״חווית קניה״, ״סגנון חיים״, ״הדבר החם״ הבא.

GLOJI BY PETER KAO, STANLEY HONEY BY THE PARTNER

הדבש של סטנלי

צנצנת הדבש של סטנלי היא דוגמא לאריזה מקורית ומפתיעה, חוויתית ובעלת ערך מוסף. באריזה זו, שבה הטשטשו הגבולות בין "מוצר" ו"אריזה", הועלה על נס ערך שימור הסביבה. ברגע שהדבש נגמר, הצנצנת הופכת לעציץ והמכסה לתחתית. את המסר האקולוגי נושא המיכל עצמו: 'דבורים עומלות קשה על מנת לאסוף צוף… אנא עשו שימוש חוזר בצנצנת זו על מנת לגדל עוד פרחים ולהשאיר אותן עסוקות.'

גלוג'י

לפנינו אריזה נוספת המביאה לידי מיצוי את המסר העומד בבסיס המוצר אותו היא מכילה וזאת באמצעות שלושה אלמנטים מרכזיים: ראשית, שמו של המותג"GLOJI", שנית, הרכיב העיקרי של המשקה: מיץ מפרי היער "GOJI", ושלישית – הסיסמא: "המיץ שגורם לך לזהור" (GLOW). באמצעות השימוש במיכל ארגונומי שצורתו כשל נורה, ניתן ביטוי חזותי נפלא למסרים של בריאות, אנרגיה וזוהר.